Porady

WYBIERAMY DEWELOPERA I MIESZKANIE

Zakup mieszkania to nie tylko spore wyzwanie finansowe, ale także emocjonująca i brzemienna w skutki inwestycja. Dlatego zanim ostatecznie złożymy podpis na umowie, warto zapoznać się z kilkoma poniższymi poradami, jak mądrze zakupić wymarzone M.

Jak wybrać, aby naprawdę zakosztować słodkiego, miłego życia? Wybierając wymarzone mieszkanie, kierujemy się przede wszystkim ceną i lokalizacją, a także estetyką upragnionego lokum. Ale to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Odpowiedzmy sobie na kilka pytań: czy wolę mieszkać w centrum, czy zgadzam się na dojazdy, ale preferuję ciszę i więcej zieleni? Do jakich rejonów miasta dojeżdżam – ile czasu potrzebuję na przemieszczenie się z upatrzonego mieszkania do pracy, szkoły czy przedszkola swojej pociechy? Co do lokalizacji – każde miasto ma dzielnice mniej i bardziej popularne – jednak ogólna zasada mówi że im dalej od centrum tym cena niższa, ale kryterium decydującym jest zazwyczaj zasobność naszego portfela – warto przemyśleć czy zapłacić wyższa cenę za atrakcyjne położenie, czy zamieszkać w mniej prestiżowym miejscu – ale stać się właścicielem tańszego lub większego mieszkania.

Kolejne pytanie: czy akceptuję lokum w trakcie budowy, czy chcę zakupić mieszkanie gotowe? Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Jeśli kupujemy mieszkanie na etapie „dziury w ziemi” mamy do wyboru sporo mieszkań w danej inwestycji, ponadto deweloper oferuje nam niższą cenę za metr i możemy dokonać zmian lokatorskich, czyli dostosowania rozkładu lokalu i jego niektórych warunków technicznych do indywidualnych potrzeb. Mieszkanie gotowe to niestety nieco wyższa cena, ale za to odpada nam ewentualny stres związany z bezpieczeństwem i terminowością całego procesu budowy oraz o wiele szybciej możemy zamieszkać w wymarzonym „M”.

Warto przyjrzeć się kilku wybranym inwestycjom jednocześnie, aby mieć możliwość porównania wszystkich kryteriów, o których wspominamy poniżej. Wybierajmy dewelopera, który zrealizował już kilka inwestycji – będziemy mogli je obejrzeć, porozmawiać z mieszkańcami na temat plusów
i minusów danej inwestycji i samego inwestora. Warto popatrzeć nie tylko na strony dewelopera w Internecie, ale także poczytać fora – wymiana opinii jest czasem bardzo pożyteczna.

Pamiętajmy, że upatrzone przez nas mieszkanie to nie tylko jego układ, cena czy położenie na piętrze. Zwróćmy uwagę na całe osiedle – architekturę budynków, sposób zaaranżowania wspólnej przestrzeni, ilość zieleni, plac zabaw dla dzieci i jego usytuowanie, charakter i rodzaj osiedlowych sklepików i usług, jeśli takie zaplanowano na danej inwestycji. Nie zapominajmy też o tym, że drugi rok obowiązuje w Polsce tzw. ustawa deweloperska, na mocy której deweloper musi na żądanie klienta okazać tzw. prospekt informacyjny, który znacznie wyręcza nas w poszukiwaniu kluczowych informacji związanych z wiarygodnością i kondycją finansową dewelopera, a także informuje szczegółowo o interesującej nas inwestycji.

Na koniec uwaga: warto wybierać inwestycję u sprawdzonego, doświadczonego dewelopera, dlatego sprawdź, czy inwestor budujący Twoje mieszkanie jest zrzeszony w Polskim Związku Firm Deweloperskich.