Porady

JAK WYBRAĆ DEWELOPERA PRZY ZAKUPIE MIESZKANIA NA RYNKU PIERWOTNYM

Nowe mieszkanie… wspaniały pomysł,  spełnienie marzenia nie jednej rodziny czy singla. Z tą przyjemnością wiąże się natomiast wiele kwestii formalnych. Aby euforia towarzyszyła także po podjęciu decyzji musimy sprawdzić wiele rzeczy: możliwości finansowania, wybór mieszkania, jego stron świata, jakość wykonania, lokalizację oraz bezpieczeństwo transakcji. Jak sprawdzić u kogo bezpiecznie?

Wychodząc naprzeciw Państwa pytaniom wiele z tych kwestii poruszaliśmy w naszym dziale PORADY.
W tym artykule zajmiemy się kwestią dewelopera. Jak sprawdzić dewelopera, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i rozczarowań.

OD CZEGO ZACZĄĆ?
 

1. Rachunek powierniczy – może być to otwarty lub zamknięty.
W przypadku otwartego rachunku powierniczego, który jest obecnie najbardziej popularny na rynku, przelewamy środki na indywidualny numer rachunku powierniczego. Nasze wpłaty są przelewane deweloperowi dopiero po weryfikacji przez bank, który prowadzi rachunek powierniczy, zakończenia etapu robót ustalonego w harmonogramie. Jeżeli deweloper rozpoczął sprzedaż inwestycji po 29 kwietnia 2012 r. zgodnie z prawem ma obowiązek prowadzić rachunek powierniczy dla realizowanej inwestycji. Więcej na ten temat:  https://www.tynkbud1.pl/pl/porady/3-czy-warto-wybrac-dewelopera-z-rachunkiem-powierniczym

2. Prospekt informacyjny
Deweloper ma obowiązek przygotowania i przekazania klientowi prospektu informacyjnego. Jest to dokument wprowadzony dzięki ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwanej potocznie ustawą deweloperską. Deweloper wpisuje w nim dane dotyczące spółki, informacje o dotychczas zrealizowanych przez siebie inwestycjach, opisuje stan prawny działki, źródła finansowania projektu, obciążenia hipoteczne, terminy realizacji oraz głównego wykonawcę. Jest to dla nabywcy podstawowe źródło wiedzy na temat dewelopera zakończonych i prowadzonych przez niego inwestycji. Po więcej informacji na temat tego dokumentu zapraszamy: https://www.tynkbud1.pl/pl/porady/6-jak-czytac-prospekt-informacyjny-inwestycji-deweloperskiej

3. Sprawozdanie finansowe i rejestry dłużników
Warto sprawdzić dewelopera w rejestrach dłużników, KRD, InfoMonitorze itp. Brak obecności firmy w tych bazach nie daje jednak 100-procentowej pewności, że posiada ona płynność finansową. Deweloper jest zobowiązany na prośbę zainteresowanego do umożliwienia wglądu w swoim biurze sprzedaży sprawozdań finansowych za dwa ostatnie lata działalności. Ich szczegółowa analiza może być pomocna przy ocenie dewelopera. Należy jednak pamiętać, że sprawozdania finansowe odnoszą się do historii spółki w przeszłości.

4. Finansowanie inwestycji
Warto również dowiedzieć się, w jaki sposób deweloper zamierza finansować inwestycję. Tę informację znajdziemy w omówionym wyżej prospekcie informacyjnym.

5. Historia dewelopera
Jednym z podstawowych elementów weryfikacji dewelopera jest historia jego zrealizowanych inwestycji (kilka z nich deweloper ma obowiązek wpisać je do prospektu informacyjnego). Niezastąpionym źródłem informacji jest internet, a w szczególności strona www dewelopera, forma internetowe, wyszukiwarki mieszkań. Aby zweryfikować znalezione w internecie informacje warto wybrać się także w sąsiedztwo opisywanej inwestycji i porozmawiać z mieszkańcami lub sąsiadami.

6. Wizyta na budowie
Jeśli budynek jest w stanie surowym zamkniętym, to dobry deweloper umożliwi możliwość wizyty na budowie i zobaczenia mieszkania. Poinformuje o ewentualnych zagrożeniach, zadba o bezpieczeństwo wizyty. 

7. Partnerskie relacje i komfort zakupu
Zwróć uwagę na komunikacje z Deweloperem. Dobry powinien zapewnić indywidualne podejście do istotnych dla Ciebie kwestii.

8. Dobra umowa
Jasna i przyjazna umowa to dobrze napisana umowa. Buduje ona zdrową relację. Stosuje równoważne zapisy dla obu jej stron. Nie zawiera klauzul abuzywnych wyszczególnionych przez UOKiK.

9. Kompleksowa obsługa
Deweloper może pomóc w wielu kwestiach związanych z zakupem mieszkania. Zaproponuje doradcę finansowego, przygotuje za Ciebie wszelkie dokumenty, od strony inwestycji, do procesowania wniosku kredytowego. Dowiedz się, czy deweloper umożliwia wprowadzenie zmian lokatorskich i czy koordynuje proces rękojmi.

10. Rozmowa z kierownikiem budowy
Zapytaj, czy deweloper masz szansę rozmowy z kierownikiem budowy. Jeśli tak to warto zapytać go o wszystkie interesujące Cię szczegóły, w tym np. o kwestie związane  z doświetleniem i ustawnością mieszkania, a także rodzajem i jakością użytych materiałów. Często też takie informacje dostępne są w biurze sprzedaży.   

11. Kultura organizacji
W biurze sprzedaży dewelopera powinieneś otrzymać informacje wszelkie istotne dokumenty związane z inwestycją i firmą. Jeśli deweloper nie chce udostępnić dokumentacji to jest to niepokojący syndrom.   

12. Polecenia i rekomendacje 
Jeżeli deweloper zakłada program rekomendacji i poleceń, to już znak, że nie unika konfrontacji i bierze odpowiedzialność za wykonaną inwestycję.

13. Uczestnictwo w żuciu Wspólnot
Zwróć uwagę czy deweloper nie odcina się od życia Wspólnoty mieszkaniowej, czy odpowiada za usterki i czy nie zostawia inwestycji wyłącznie Administratorowi. To świadczy o jego odpowiedzialności, buduje zaufanie.

14. Misja i wartości
Budować i sprzedawać tanie mieszkania to nie wszystko. Zwróć uwagę czy deweloper dba o wyższy standard oraz zagospodarowanie osiedli, by zaspokoić potrzeby bardziej wymagających klientów. Wizytówką dobrego dewelopera są także elementy dodatkowe. Sprawdź czy wykorzystał wszelkie możliwości by postawić ławkę, klimatyczne oświetlenie, fontanny, place zabaw czy stacje do serwisowania rowerów. Wybierając mieszkanie, zwróć uwagę na filozofię dewelopera. Wartości i dbałość widać nie tylko na zrealizowanych osiedlach ale i na samej budowie i jej otoczeniu (porządek, schludność, dbałość o estetykę, i w miarę możliwości nie zakłócanie życia mieszkańców sąsiadujących budynków).

15. Zadzwoń do Tynkbud1!
Jeśli identyfikujemy się z wartościami firmy jest duża szansa, że w przyszłości zamieszkamy wśród ludzi, którzy myślą podobnie jak my.

Wybierz bezpiecznego dobrego dewelopera. 

Zapraszamy do naszych biur sprzedaży!